Ayaktan yapılan ameliyatlardan sonra hasta bakımı

  1. Hastanıza genel anestezi verildiği için hastanızı ameliyathane kapısında teslim aldıktan sonra iki saat kadar ağızdan hiçbir şey vermeyiniz. İki saat sonra öncelikle su ile başlayarak, meyve suyu, çorba gibi sıvı gıdalarla besleyiniz. Aynı günün akşamı katı gıda verebilirsiniz. Hastanız bebek ise anne sütü veya mama ile besleyebilirsiniz.
  2. Ağrı kesici olarak size önerilen ağrı kesiciyi, tarif edildiği şekilde kullanınız. Beklenmeyen bir etki ile karşılaştığınızda ilaç kullanımını keserek hekiminize danışınız.
  3. Kasık Bölgesi Ameliyatlarından sonra : Hastanız kasık bölgesi ameliyatı oldu ise ( fıtık, inmemiş testis, Hidrosel gibi) ikinci günü pansumanını çıkarıp atınız ve ameliyatın 7 günü dikiş aldırmak için polikliniğimize başvurunuz.
    • Hastanızın ateşi çıkması, yarasıdan beklenenden daha fazla kızarıklık, şişkin ve akıntı olması durumunda doktorunuza başvurunuz.
  4. Sünnet sonrası: Hastanız sünnet oldu ise, ertesi gün sıcakta suya oturtunuz. Pansumanlar tamamen ıslandıktan sonra hiç pansuman kalmayacak şekilde pansumanlarını çıkarıp atınız. Sonra günde üç defa 15  dakika sıcak oturma banyosu yaptırınız.
    • Nadiren sünnet olan hastalarda kanama problemi olabilir. Kanama problemi ile sıklıkla ilk 24 saatte karşılaşıyoruz. Kanama ciddi ve müdahale gerektiriyorsa, pansumandan damlayan kanama görürsünüz. Bu durumda acil müdahale için hastanemize geliniz ve mümkünse doktorunuzu durumdan haberdar ediniz.
    • Sünnet sonrası penis ödemli, kabuklu, akıntılı ve anormal görünümlü olabilir. Bu geçici bir durumdur sabırlı olunuz. Çocuğunuzun yara iyileşmesine bağlı olarak bu durum bir, iki hafta sürebilir. Görüntüden çok rahatsız olmanız durumunda doktorunuzla görüntü paylaşabilirsiniz. Gerekli olması durumunda hastaneye çağrılarak gerekli müdahaleler doktorunuz tarafından yapılır.

Kafanızı karıştıran her durumda lütfen bana iletişim bilgilerimden ulaşınız. Telefonla ulaşamamanı durumda lütfen mesaj atınız. Çok acil durumlarda tereddüt etmeden hastanemizin acil servisine başvurunuz. Benim hastam olduğunuzu belirtiniz.