Prof. Dr. Billur Demiroğulları (1966-2015)

Prof.Dr.Billur DEMİROĞULLARI 1966-2015

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ve Çocuk Cerrahisi Derneğinin değerli üyesi Profesör Doktor Billur Demiroğulları’nı 24 Mayıs 2015 tarihinde ebediyete uğurladık. Kendisi ile birlikte çalışarak yakından tanıma şansını kazanmış dostları olarak Billur’un insan hayatına ve bilime olan saygısını, mücadeleci ve çalışkan yapısını, sağlam kişiliğini yakından tanıma fırsatımız oldu.

Prof. Dr. Billur Demiroğulları, öğretmen olan anne ve babasının 2. çocuğu olarak 1966 yılında, Bartın’da dünyaya geldi. Çalışkan ve sorumluluk sahibi yapısı, belirlediği akademik hedeflere ulaşmak için düzeli ve planlı çalışma azmi ile Billur Demiroğulları öğrenim hayatı ve meslek hayatı boyunca ailesini ve dostların her zaman gurur kaynağı oldu. 1989’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olup, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1996 yılında Çocuk Cerrahisi Uzmanı unvanını aldıktan sonra, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda kariyerine devam ederek, 2005 yılında Doçent, 2010 yılında da Profesör unvanı aldı.

Anorektal Malformasyon ve Prof.Dr. Billur Demiroğulları
Dr. Peña ile birlikte Gazi Üniversitesinde düzenlenen eğitim toplantından ameliyat sonrası                                                                 Soldan sağa: Dr. Serdar Moralıoğlu, Dr, Billur Demiroğulları, Dr. Alberto Peña, Hmş. Derya Dereköy, Dr. Onur Özen, 2006

Prof.Dr. Demiroğulları, 2001-2002 yılları arasında, çalışma hayatını adadığı kolerektal hastalıkların tedavisiyle ilgili kendisini geliştirmek için; bu konuda dünya lideri kabul edilen Prof. A. Peña ile, New York’ta,  birlikte çalıştı.  Ülkesine döndükten sonra anorektal malformasyon alanında çalışmalarına devam ederek üyesi olduğu Gazi Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nı anorektal malformasyon ve kolerektal hastalıklar konusunda Türkiye’nin sayılı kliniklerinden biri haline getirdi. 2007 yılında ARM Derneğinin kurulmasına öncülük etti. Dernek içinde sadece hastalıkların tedavisine yönelik çalışmalarda değil; aynı zamanda ARM’li hasta  ve hasta yakınlarına destek ve eğitimler veren çalışmalarda da aktif rol aldı.

Prof.Dr. Billur Demiroğulları çalışkan ve üretken bir bilim insanıydı.  Uluslararası ve ulusal literatürde yer alan yüzün üzerinde yayın ve bildirisi bulunmaktadır. Yaptığı yayınların 70’i uluslararası olmak üzere, altmış yedisi SCI kapsamında olup; bu güne kadar bu çalışmalarına çoğu uluslararası, 400’ün üzerinde atıf yapılmıştır. Prof.Dr. Billur Demiroğulları üyesi olduğu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde çeşitli idari görevler de yürütmüştür. Prof. Demiroğulları Çocuk Cerrahisi Öğretim Üyeliği yanı sıra bağlı bulunduğu kurumun Transplantasyon Merkezinin çalışmalarına üye olarak katkıda bulunmuş, Pediatrik Rehabilitasyon Grubu’nun ve Çocuk Koruma Merkezi’nin çalışmalarına da aktif olarak katılmıştır. Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği’nin çalışkan üyeleri arasında yer alan değerli hocamız, birçok kurs ve çalışma grubunda eğitici olarak da görev almıştır. Eğitmenlik yeteneğini, öğretmen olan anne ve babasından alan Prof.Dr. Billur Demiroğulları, yetiştirdiği öğrencileri ve asistanları tarafından çok sevilen ve saygıyla anılan bir öğretim üyesidir. Ancak mütevazılığı kişiliği nedeniyle çok da bilinmeyen bir diğer yeteneği gizli kalmıştır. Billur Demiroğulları çok yetenekli bir  tıbbi ressamdır. Prof.Dr. Can Başaklar tarafından yazılmış olan Çocuk Cerrahisi kitabı da dâhil olmak üzere, pek çok kitap ve bilimsel yazıda yer alan resimler Prof. Dr. Billur Demiroğulları’nın kaleminden çıkmıştır.  Kendine has çizgiler ile görselleştirdiği yüzlerce orijinal illüstrasyonu ile, yerli-yabancı birçok akademisyenin takdirini ve hayranlığını kazanmıştır.

Henüz tıp fakültesinde öğrenci iken tanıştığı Dr. Muharrem Demiroğullar’ı ile mezun olduktan sonra hayatını birleştirerek, yoğun cerrahi ihtisas dönemine hayat arkadaşı ile birlikte başlamıştır. Bu süreçte ikiz oğulları dünyaya gelmiş, yoğun ve özveri gerektiren çalışma hayatında, çocuklarına da özen göstererek, iyi bir anne olmayı başarmıştır. Hem iş hem de özel hayatında her anını dolu dolu yaşarken karşılaştığı kanser hastalığı ile mücadelesi 24 Mayıs 2015’e kadar devam etmiştir. Yaklaşık on yılı aşan bu mücadele süresinde hiçbir şekilde akademik hayatından taviz vermemiş ve bu mücadelesini sürdürürken çok büyük başarılara da imza atmıştır.

Yeni dostlar edinmeyi ve dost kalmayı hayat felsefesi edinen Prof.Dr. Billur Demiroğulları, kendisini tanıyan, onunla birlikte çalışan herkes tarafından hayatı boyunca sevildi ve saygı duyuldu. Maalesef mesleğinin zirvesinde kaybettiğimiz, yokluğu her zaman hissedilen değerli hocamız, ablamız, dostumuz Prof. Dr. Billur Demiroğulları her daim sevgi, saygı ve özlem ile hatırlanacaktır.

 

 

Sayfa yapım aşamasındadır. Sabrınız için teşekkürleri…

Onur Özen

ANOREKTAL MALFORMASYON

Anorektal Malformasyon (ARM), kalın barsağın son kısmı ile genital bölgenin gelişimi sırasında oluşan hatalar sonucu ortaya çıkan bir anomalidir.

ARM görülme sıklığı 5000 canlı doğumda 1 dir. Türkiye’deki doğum oranları dikkate alındığında, yılda 300- 400 adet yeni hastanın ARM hastaların arasına eklenmesi beklenir.

ARM izole sadece makatı tutan bir hastalık olabileceği gibi, sıklıkla ek anomalilerle birlikte gelir. Bunlar:

    1. Böbrek, idrar yolları ve mesane anomalileri
    2. Üreme organı anomalileri
    3. Omurga ve omurilik anomalileri
    4. Sindirim sistemi anomalileri
    5. Kol ve bacak anomalileri

, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.